Strona główna
Praca
Tutaj jesteś

Pracowałeś w nieswoim kraju? – Zapłać podatek od pracy za granicą

1 września 2021 podatek od pracy za granicą


Praca za granicą przyciąga jak magnes – Polacy upatrują w niej nie tylko możliwość lepszego zarobku, ale często również dużo lepszych warunków niż w Polsce. Wielu z nich pozostałoby tam również na stałe ze względu na znacznie lepsze warunki do życia, a także założenia rodziny. Niezależnie jednak od tego czy pracujemy tam sezonowo, czy dłuższy okres czasu, w swoim kraju należy opłacić podatek od pracy za granicą.

Rozliczenie z fiskusem

Polskie prawo nakazuje, aby każdy, kto był zatrudniony za granicą, wykazał swoje dochody w corocznym rozliczeniu podatkowym. W tym celu składa się roczne zeznanie podatkowe, czyli tzw. PIT do określonego z góry terminu. W rocznym zeznaniu niezbędne jest wykazanie wszystkich dochodów – zarówno tych, które się uzyskało w Polsce, jak i za granicą. Nie ma również znaczenia, w jakim kraju wykonywało się pracę zarobkową. Podatek od pracy za granicą płaci się we wszystkich najpopularniejszych krajach zarobkowych, tj. Anglii, Danii, Irlandii, Niemczech, Austrii, Francji, USA oraz wielu innych.

Rozliczenie podatku a zatrudnienie

Podatek od pracy za granicą płaci się niezależnie od tego, jaką pracę się wykonuje, w jaki sposób pracownik bywa zatrudniony, gdzie wykonuje tę pracę i jakiego ma pracodawcę. Może więc być to zarówno zagraniczny pracodawca – wtedy należy również złożyć deklarację za granicą, jak i pracodawca krajowy, który wypłaca wynagrodzenie w Polsce, ale pracę wykonuje się w innym państwie. Może również zajść sytuacja, kiedy to zagraniczny pracodawca wypłaca polskiemu pracownikowi wynagrodzenie za pracę wykonywaną na obszarze Polski. Każda z tych sytuacji wymaga wykazania swoich przychodów i rozliczenia się ze swoim urzędem skarbowym, jednak forma rozliczenia może być inna, o czym warto się wcześniej doinformować.

Podatek i ulga abolicyjna

Polskie państwo przewidziało specjalną ulgę dla podatników, którzy uzyskali przychody w innym państwie. Jest to, tzw. ulga abolicyjna, z której mogą skorzystać osoby, które pracowały w państwach, z którymi Polska podpisała umowę o rozliczaniu metodą proporcjonalnego odliczenia lub nie podpisała żadnej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Są to między innymi takie kraje jak USA, Australia, Belgia, Dania, Holandia, Islandia, Rosja, Ukraina, Gruzja, Chile, Egipt, a także Brazylia czy Libia. Ulga dotyczy zarobków uzyskanych, m.in. z umowy o pracę, stosunku służbowego, pracy nakładczej, działalności gospodarczej czy praw autorskich. Warto upewnić się, czy przysługuje nam ulga za pracę za granicą.

Fototapety

Redakcja jobot24.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach zawodowych i z zakresu prowadzenia biznesu. Publikujemy artykuły związane z biznesem, finansami, firmą, marketingiem, pracą i zakupami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

hurtownia dentystyczna
Praca w Polsce czy w Niemczech
akcesoria BHP

Jesteś zainteresowany reklamą?