Strona główna
Praca
Tutaj jesteś

Urlop macierzyński Kodeks Pracy – kiedy przysługuje to uprawnienie?

11 września 2021 urlop macierzyński kodeks pracy


Matki mogą korzystać z różnych przywilejów pracowniczych. Kodeks Pracy reguluje te kwestie dość szczegółowo. Warto znać swoje prawa jeszcze przed zajściem w ciążę.

Kiedy kobieta zachodzi w ciążę

Nie każda kobieta chce zostać matką, co oczywiście powinno być respektowane przez społeczeństwo. Jeśli jednak kobieta zachodzi w ciążę, ma prawo korzystać z wielu przywilejów. Pracodawca musi zwolnić ciężarną kobietę z prac, które mogą jej zaszkodzić. Jeśli zachodzi taka potrzeba, lekarz od razu wypisuje zwolnienie chorobowe, ponieważ dziś wiele ciąż jest zagrożonych od samego początku. Kiedy lekarz widzi wskazania, nakazuje kobiecie odpoczynek w domowym zaciszu i rezygnację z pracy zawodowej. Czasem L4 trwa aż do dnia porodu. Później przychodzi czas na urlop macierzyński i rodzicielski.

Rynek pracy a kobiety

Panuje powszechne przekonanie, że rynek pracy nie jest łaskawy dla kobiet. Pracodawcy często oczekują, że pracownik będzie w całości poświęcał się pracy, a przecież wiele kobiet ma swoje rodziny i chce również poświęcić czas swoim dzieciom. Dlatego też nadgodziny nie są mile widziane przez panie. Jednak kobieta może być doskonałym pracownikiem, tylko trzeba dać jej szansę. Najlepiej od samego początku uczciwie stawiać sprawę, zarówno jeśli chodzi o pracownika, jak też o pracodawcę. Pracodawca, który zataja rzeczywiste godziny pracy i potrzebę pracy w nadgodzinach, z pewnością będzie żałował takiego postępowania, bo nie znajdzie uczciwych pracowników.

Jakie informacje można znaleźć w Kodeksie Pracy?

Warto, aby każdy pracownik dokładnie przeczytał Kodeks Pracy. Ten akt prawny reguluje wiele kwestii. Na przykład można przeczytać o różnego rodzaju urlopach. Wielu pracowników nie wie o tym, kiedy mogą wziąć urlop wypoczynkowy i jak długi mają okres wypowiedzenia. Problemem są też kwestie związane z harmonogramem czasu pracy i z ustaleniem grafiku. Urlop macierzyński Kodeks Pracy reguluje bardzo szczegółowo. Jednak również Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma swoje przepisy w tej sprawie.

Prawa i obowiązki

Każdy pracownik i każdy pracodawca ma określone prawa i obowiązki. Zdecydowanie warto je poznać, zanim będzie za późno. Problemów nie trzeba rozwiązywać w sądzie, ale czasem nie ma innej możliwości. Bywa, że w zakładzie pracy ma miejsce mobbing i żadna ze stron nie chce już pojednania tylko walki, której rozstrzygnięcie przyniesie dopiero wyrok wysokiego sądu. Oby wszyscy potrafili dobrze się zachowywać, aby żadne rozprawy sądowe w sądzie pracy nie były konieczne.

Fototapety

Redakcja jobot24.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach zawodowych i z zakresu prowadzenia biznesu. Publikujemy artykuły związane z biznesem, finansami, firmą, marketingiem, pracą i zakupami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

hurtownia dentystyczna
Praca w Polsce czy w Niemczech
akcesoria BHP

Jesteś zainteresowany reklamą?