jobot24.pl

jobot24.pl – praca, biznes, finanse

wolność finansowa
Finanse

Na czym polega wolność finansowa?

Wolność finansowa jest to stan, kiedy pasywny dochód w całości wystarcza na pokrycie wszystkich niezbędnych wydatków. Chodzi więc o to, że nie trzeba pracować, a mimo to można się utrzymać i to często na całkiem wysokim poziomie.

Czym jest wolność finansowa?

W takiej sytuacji można realizować swoje marzenia i nie trzeba się martwić o finanse. Niestety dla wielu ludzi jest to niemożliwe, ponieważ dochody jakie osiągają na co dzień w swoich zawodach nie pozwalają żyć na wystarczająco wysokim poziomie. Oczywiście osoby, które odziedziczyły dużą fortunę mają znacznie łatwiej, ale nie tylko oni są zdolni osiągnąć wolność finansową. Tak naprawdę może to zrobić każdy, jeżeli tylko opracuje odpowiednią strategię i wcieli ją w życie. Kluczem do sukcesu jest procent składany, który polega na tym, że każdego miesiąca odkładane są małe kwoty, które później przekładają się na całkiem dużą sumę. W ten sposób można odłożyć sporo pieniędzy i nawet tego zbytnio nie odczuć. Oszczędzanie w ten sposób jest dobrym sposobem, żeby zapewnić sobie stabilną przyszłość finansową. Obecnie chyba nikt już nie liczy na emerytury, dlatego trzeba zająć się budowaniem zaplecza finansowego. Wolność finansową mogą zapewnić również nieruchomości. Ich cena raczej nie spada, a popyt na mieszkania ciągle rośnie. Trzeba jednak pamiętać, żeby wybierać te, na które jest największy popyt. Później mieszkania można wynajmować, co sprawia, że uzyskuje się dochód pasywny. Z upływem lat jest to jednak coraz mniej rentowny biznes, ponieważ konkurencja jest ogromna.

Mnożenie kapitału

Warto również sobie uświadomić, że samemu bardzo ciężko będzie osiągnąć stan niezależności finansowej. Doba ma tylko 24 godziny, a ty nie jesteś w stanie zrobić wszystkiego. Warto więc zatrudnić ludzi, którzy będą się zajmować poszczególnymi czynnościami. Wolność finansowa jest to taki stan majątku, kiedy bez wykonywania żadnej pracy nie trzeba się martwić o przyszłość. Mowa tu o trafionych inwestycjach, które zarabiają na bieżąco. Oczywiście ich rentowność może z czasem spaść, ale wcześniej zarobiony kapitał zostanie już w portfelu na zawsze. Jedynie ludzie inteligentni mogą zarabiać duże pieniądze, ponieważ wymaga to pewnych umiejętności i sprytu. Przede wszystkim trzeba umieć regularnie zwiększać zarobki. Jeżeli zatrzymasz się na pewnym pułapie i nie będziesz w stanie go przeskoczyć, to bardzo możliwe, że już nigdy nie osiągniesz wolności finansowej. Oprócz tego trzeba też umieć liczyć koszty i nie żyć ponad stan. W ten sposób wiele osób doprowadziło się do bankructwa, ponieważ więcej wydawali niż zarabiali.