Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Kredyt na otwarcie firmy- czy to dobre rozwiązanie?

18 listopada 2021 kredyt na otwarcie firmy


Zapewne niejedna osoba, planująca rozpocząć własną działalność gospodarczą, zastanawia się nad kwestią sfinansowania swojego przedsięwzięcia. W przypadku braku wystarczającej ilości własnego kapitału, kredyt na otwarcie firmy może być rozwiązaniem wartym przemyślenia.

Kredyt na otwarcie firmy- krótka charakterystyka

Zacznijmy od definicji samego kredytu: jest to pewna kwota pieniędzy, której dostarcza bank, oczywiście na określonych warunkach i na określony czas. Wychodząc od tej definicji, możemy łatwo domyślić się, że kredyt na start firmy, dotyczy środków, których przeznaczeniem będzie założenie bądź rozwój konkretnej działalności gospodarczej.
Wśród oferty banków znajdziemy kredyty dla początkujących przedsiębiorców takie jak: kredyt gotówkowy, obrotowy, inwestycyjny, ofertę limitu odnawialnego na koncie, czy znany wszystkim leasing, które to mają dać zastrzyk gotówki, ułatwić płynność finansową czy umożliwić zakup dóbr materialnych i niematerialnych niezbędnych dla rozwoju przedsięwzięcia. Tyle z prostych rzeczy- w następnym punkcie przejdziemy do spraw mniej przyjemnych, czyli wymagań jakie stawiają banki podmiotom starających się o kredyt na rozkręcenie własnego biznesu.

Jakie warunki są najczęściej stawiane przez bank?

Produkt finansowy jakim jest kredyt na otwarcie firmy, możemy znaleźć również pod określeniami takimi jak, kredyt na start czy kredyt od pierwszego dnia działalności. Bardzo często można przekonać się jednak, że oferta banków z dosłownie rozumianym kredytem na rozpoczęcie działalności, wspólną ma jedynie nazwę, gdyż koniecznym wymogiem jest posiadanie udokumentowanego istnienia na rynku, na przykład od kilku/ kilkunastu miesięcy.
Dokumentami, jakich najczęściej od potencjalnego pożyczkobiorcy wymaga bank są: biznesplan, wpis do rejestru działalności gospodarczej, zaświadczenia z urzędu o niezaleganiu w podatkach i składkach opłacanych w ZUS oraz potwierdzenie odnośnie odpowiedniego zabezpieczenia kredytu. Zdecydowanie lepsze warunki kredytów, czyli wyższe kwoty i atrakcyjniejsze oprocentowanie dostępne są dla firm działających już od jakiegoś czasu na rynku. Natomiast osoba dopiero zaczynająca swoją przygodę z działalnością gospodarczą musi liczyć się z tym, że oferta może być bardzo ograniczona, a ponadto bank może domagać się wykupienia dodatkowych opcji, takich jak na przykład ubezpieczenie kredytu, polisa na życie, co może zwiększyć koszty naszej pożyczki.

Brać czy nie brać – oto jest pytanie!

Podjęcie decyzji o zaciągnięciu kredytu na rozpoczęcie działalności należy zawsze podejmować po dokładnym przeanalizowaniu jego wszystkich kosztów, gdyż mogą one mieć spory wpływ na wypracowanie przez firmę zyski – jego oprocentowanie średnio wynosi ok 10-13% w skali roku. Ale dla osób niezdeterminowanych, z dobrym pomysłem na biznes i odpowiednimi umiejętnościami, a bez wystarczającego kapitału, może on być świetną szansą na to, aby w odpowiednim czasie zaistnieć na rynku!

Fototapety

Redakcja jobot24.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach zawodowych i z zakresu prowadzenia biznesu. Publikujemy artykuły związane z biznesem, finansami, firmą, marketingiem, pracą i zakupami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Wiedza kluczem do dobrej strategii inwestycyjnej
ubezpieczenie na życie
dostawczy Volkswagen

Jesteś zainteresowany reklamą?