Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Wyjaśniamy jak pozbyć się długów

7 września 2021 jak pozbyć się długów

Niestety większość Polaków ma jakieś długi i nie widzi często wyjścia ze swojej tragicznej sytuacji finansowej. Różne czynniki przyczyniają się do bankructwa, ale z reguły jest to życie poza standard i wydawanie więcej pieniędzy niż się zarabia.

Jak wyjść z długów

Do tego dochodzi ciągły stres i życie z miesiąca na miesiąc, ponieważ nie wiedzą do końca jak pozbyć się długów. Branie kolejnych pożyczek, żeby spłacić poprzednie prowadzi bardzo szybko do spirali kredytowej, z której nie da się łatwo wyjść. Czasami dochodzi do tego wszystkiego jeszcze utrata pracy, co dodatkowo komplikuje sytuację. Przede wszystkim trzeba objaśnić na początku jasne zasady i sprawdzić, jakie dokładnie dochody można uzyskać. Wydatki należy ograniczyć do minimum, ponieważ konsumpcyjny styl życia nie prowadzi do niczego dobrego. Działanie musi być usystematyzowane i szczegółowo zaplanowane, ponieważ każda złotówka ma znaczenie. Można również postarać się uzyskać kredyt konsolidacyjny, którym spłaci się wszystkie małe pożyczki, a później ustalona będzie jedna miesięczna rata, którą trzeba spłacać. Regularne przestrzeganie zasad sprawi, że z upływem czasu sytuacja materialna zacznie się znacznie poprawiać. Przede wszystkim nie można wpadać w panikę, ponieważ spontaniczne, nieprzemyślane ruchy to najgorsze co można zrobić. Później można zacząć budować oszczędności, żeby w przyszłości nie dopuścić już do takich sytuacji. Niestety długi dotyczą każdej grupy społecznej, a przyczyny są różne.

Przyczyny długów

Zazwyczaj można tu wymienić alkoholizm, hazard oraz narkomanię, ponieważ są to główne problemy społeczne, z którymi ludzkość walczy od dawna. Należy też wziąć pełną odpowiedzialność za swoje czyny i przyznać się do błędu. Czasami dobrym rozwiązaniem jest zapytanie rodziny o pomoc. Może się okazać, że członkowie rodziny są aktualnie w lepszej sytuacji finansowej i mogą nas wspomóc. Oczywiście nie można o coś takiego prosić zbyt często, ponieważ każda dorosła osoba powinna sama najlepiej zadbać o swój los. Wykształcenie dobrych finansowych nawyków może zająć trochę czasu, ale z pewnością przełoży się na dobre wyniki w przyszłości. Walka z długami niestety jest bardzo ciężka, ale są przykłady osób, które sobie z tym poradziły. Jeżeli nie ma już żadnego wyjścia to ostatecznym rozwiązaniem jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Jednak takie rozwiązanie sprawi, że już nigdy w przyszłości nie będziemy mogli mieć udzielonego kredytu. Coś takiego znacznie ograniczy możliwości inwestycyjne i sprawi, że ciężko będzie zarobić większe pieniądze.

Fototapety

Redakcja jobot24.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach zawodowych i z zakresu prowadzenia biznesu. Publikujemy artykuły związane z biznesem, finansami, firmą, marketingiem, pracą i zakupami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Wiedza kluczem do dobrej strategii inwestycyjnej
ubezpieczenie na życie
dostawczy Volkswagen

Jesteś zainteresowany reklamą?