W ostatnim czasie Polacy coraz chętniej wyjeżdżają do Holandii w poszukiwaniu pracy. Z całą pewnością wpływ na takie decyzje ma sytuacja w naszym kraju, gdzie zarobki powiedzmy sobie szczerze, nie zawsze są satysfakcjonujące. Istnieją agencje pośrednictwa pracy, które pomagają w podjęciu odpowiednich kroków. Ponieważ praca wiąże się również z miejscem chwilowego bądź też stałego zakwaterowania, warto wiedzieć, ile kosztuje wynajem mieszkania w Holandii.
Jakie są ceny wynajmu w Holandii?
Jednym z najistotniejszych aspektów podczas wynajmu mieszkania w Holandii jest zdecydowanie dzielnica, w której chcemy się znaleźć. Czynsz potrafi wahać się od 600 euro za pokój jednoosobowy do ponad 2300 euro w centrum stolicy. Prócz czynszu podstawowego w skład wchodzą również opłaty eksploatacyjne.
Podczas wynajmu warto mieć na uwadze, że nie zawsze w ofercie opłaty te są uwzględniane. Mowa tutaj oczywiście o prądzie, internecie czy też wodzie. Koniecznym też może okazać się wpłacenie tzw. kaucji. W celu znalezienia odpowiedniej dla nas oferty wynajmu możemy wykorzystać portale z ogłoszeniami lub agencje nieruchomości. Jeśli to możliwe, w obu sytuacjach sprawdźmy opinie na ich temat.
Co warto wiedzieć przed wynajmem?
Jeżeli pracujemy w Holandii, wynajmujący ma prawo poprosić nas o przedstawienie naszej umowy o pracę. Koniecznym też może być okazanie holenderskiego wyciągu bankowego. Prawdopodobnie będziemy chcieli wynająć mieszkanie względnie blisko miejsca pracy, co w sporym stopniu zawęża poszukiwania czegoś w przystępnej cenie.
Przeważnie okres najmu trwa od dwóch do pięciu lat. Na wypowiedzenie umowy mamy trzy miesiące. Ponieważ rynek ten jest w Holandii wyjątkowo zmienny, warto wyposażyć się przed pierwszą wizytą w odpowiednie dokumenty tak, aby niczego nie pominąć.
Mieszkania pod wynajem w większym stopniu są nieumeblowane, co nie zawsze musi być niekorzystne. Wynajmujący w przypadku umeblowania może żądać od nas kaucji nawet w wysokości dwóch czynszów. Gdy zależy nam na tym, aby obniżyć nieco pierwszą wpłatę, dobrze będzie rozważyć, co jest dla nas najważniejsze. Możliwe, że nasza praca będzie miała charakter sezonowy.
Krótkoterminowy wynajem może być rozsądnym wyjściem, nie mniej pamiętać należy, że ponowne znalezienie mieszkania może zająć nam nieco czasu. Jeżeli planujemy szybki powrót, warto przeanalizować dokładnie, czy aby na pewno opłaci nam się ten rodzaj umowy.
Największy średni czynsz znajdziemy z całą pewnością w północnej części Holandii. Powinniśmy wiedzieć, że zwykle, gdy poszukujemy pracę za pomocą agencji pośrednictwa, otrzymamy rady, które z całą pewnością pomogą nam w znalezieniu czegoś dla nas.
Wyjeżdżając do Holandii przez agencję pracy za granicą mamy oferowane zakwaterowanie agencyjne. Czynsz płaci się co tydzień i obowiązuje tygodniowy okres wypowiedzenia, więc nie jesteśmy związani długoterminową umową. Dodatkową zaletą jest to, że zakwaterowanie agencyjne jest blisko pracy, a wszelkie formalności załatwia za nas agencja.