jobot24.pl

jobot24.pl – praca, biznes, finanse

portfel oszczędnościowy
Finanse

Jak założyć portfel oszczędnościowy?

Założenie lokaty bankowej jest najpopularniejszym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o oszczędzanie. Obecnie wiadomo, że kwestia emerytur nie jest pewna, dlatego trzeba robić wszystko, żeby zabezpieczyć jak najwięcej pieniędzy na przyszłość.

Oferty portfeli oszczędnościowych

Portfel oszczędnościowy należy dokładnie prześwietlić, ponieważ na rynku są różne oferty i trzeba wybrać najlepszą. Atrakcyjne oprocentowanie to nie jedyna zaleta, ponieważ portfele oszczędnościowe oferują także dodatkowe korzyści. Warto się jednak lepiej dowiedzieć, czym dokładnie jest konto oszczędnościowe. Obecnie coraz więcej osób decyduje się je założyć. Jest to rozwiązanie, które łączy klasyczny rachunek bankowy i depozyt. W niektórych dostęp do zgromadzonych środków jest naprawdę elastyczny i łatwo z nich korzystać. Każda kwota, która zostaje przekazana na rachunek od razu podlega oprocentowaniu. Oczywiście oprocentowanie takich kont nie jest zbyt duże, ponieważ inaczej nie opłacałoby się bankom tworzyć takich instytucji finansowych. Raczej nie istnieją limity wpłaty w standardowych kontach oszczędnościowych. Oznacza to, że można wpłacić dowolną kwotę i zacząć oszczędzać. Jest to bardzo dobra opcja dla osób, które mają problem z utrzymaniem w ryzach swoich finansów. Z reguły jednak limit wpłaty występuje w depozytach promocyjnych, gdzie podwyższone oprocentowanie jest oferowane do określonej kwoty. Po przekroczeniu granicy stawka, która była preferencyjna z powrotem spada do standardowego poziomu.

Zalety portfeli oszczędnościowych

Ważne jest także to, że wpłacając pieniądze na konto oszczędnościowe, trzeba się liczyć z tym, że nie można ich będzie od razu wypłacić. Dlatego, jeżeli zdarzy się nieprzewidziany wydatek i będziesz zmuszony wypłacić pieniądze to nic nie zarobisz, a prawdopodobnie nawet stracisz. Zamrożenie pieniędzy na okres wynikający z umowy jest charakterystyczny dla lokat oszczędnościowych. Terminy są różne, jednak dużym zainteresowaniem cieszą się lokaty długoterminowe, ponieważ na nich można zarobić najwięcej. Wcześniejsze zerwanie umowy skutkuje zazwyczaj całkowitą utratą wypracowanych wcześniej odsetek. Dlatego warto skorzystać z takiej opcji, jedynie wtedy gdy ma się pewność, że nie trzeba będzie korzystać z tych środków w bliskiej przyszłości. W przeciwieństwie do lokaty, konta oszczędnościowe nie posiadają tej wady. Trzeba jednak pamiętać, że opłaty za przelewy są naprawdę wysokie, dlatego lepiej ich unikać. Zwykle w miesiącu jest jeden darmowy przelew, natomiast kolejne już kosztują i to czasami nawet kilkanaście złotych. Portfel oszczędnościowy jest dobrym sposobem zabezpieczenia swojej przyszłości finansowej.