Dyrektywa o ochronie sygnalistów precyzuje obowiązki podmiotów prywatnych i publicznych względem osób zgłaszających naruszenia.
Czy muszę wdrożyć wymagania dotyczące sygnalistów?
Wymagania dotyczące ochrony sygnalisty powinni wprowadzić wszyscy pracodawcy zatrudniający co najmniej 50 pracowników. Limit pracowniczy nie obowiązuje organizacje, które działają w oparciu o przepisy regulujące kwestie usług, produktów i rynków finansowych oraz zapobieganie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, jak również bezpieczeństwa transportu i ochrony środowiska.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podmioty zatrudniające mniej niż 50 pracowników wprowadziły regulacje wewnętrzne dotyczące ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa. Wybór odpowiedniego kanału zgłoszeniowego i wprowadzenie stosownego regulaminu spowoduje, że będziemy postrzegani przez swoich pracowników, jak również kontrahentów i klientów, jako organizacja przejrzysta, uczciwa i godna zaufania.
Czy jestem bezpieczny jako sygnalista?
Przepisy prawa zobowiązują organizacje do wprowadzenia takich rozwiązań, aby były one bezpieczne dla zgłaszającego. Czyli jakie? Kanały zgłoszeniowe powinny zapewniać jak największą ochronę tożsamości, np. poprzez udostępnienie aplikacji do przyjmowania zgłoszeń takich jak SYGNALISTA24.info, jak również dedykowanego telefonu lub adresu e-mail. Ważne jest, aby informacje o naruszeniach trafiały do upoważnionych na piśmie pracowników lub kompetentnych podmiotów zewnętrznych działających na podstawie umowy. Osoby takie powinny być odpowiednio umocowane w organizacji, powinny również mieć doświadczenie zawodowe i życiowe. Podmioty powinny poinformować swoich pracowników, np. podczas szkoleń, o wprowadzonych zasadach. Powinny również promować kwestie zgłaszania naruszeń wśród potencjalnych sygnalistów, jak również audytować system zgłaszania nieprawidłowości, aby wyeliminować wszelkie wady.
Sygnalista jest również prawnie chroniony przed działaniami odwetowymi. Osoby, które stosują takie działania mogą spodziewać się różnego rodzaju sankcji, dochodzących nawet do kary grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności.