Strona główna
Marketing
Tutaj jesteś

E-mail marketing – sposób na skuteczną promocję firmy

28 sierpnia 2021 e-mail marketing


Celem działań marketingowych jest skuteczne trafienie z odpowiednim przekazem do określonego odbiorcy. W tym celu należy określić grupę docelową akcji promocyjnej danego produktu w zakresie: płci, wieku czy miejsca zamieszkania. Jest to zdecydowanie bardziej skuteczne działanie niż mało efektywna promocja masowa związana z koniecznością ponoszenia znacznych kosztów finansowych.

Promocja masowa czy indywidualna?

Jak wspomniano powyżej promocja masowa związana jest z koniecznością zaangażowania znacznych środków finansowych. Jednak z uwagi na fakt, że nie jest ona ukierunkowana w stosunku do określonej grupy docelowej jej skuteczność jest niewspółmiernie niska w odniesieniu do ponoszonych kosztów. Bardziej pożądany efekt przynosi przekaz reklamowy kierowany do określonej wąskiej grupy odbiorców.

E-mail marketing

E-mail marketing stanowi formę przekazu bezpośredniego do klienta z wykorzystaniem komunikacji elektronicznej. Z racji tego, że wiadomości kierowane są do konkretnych osób istnieje możliwość ich personalizacji. Dzięki temu odbiorca poczuje się wyjątkowy oraz tym chętniej zapozna się z treścią przesłanej oferty. Ta forma wymiany informacji umożliwia nawiązywanie oraz utrzymywanie właściwych relacji z klientem co przekłada się na jego wyższą skłonność do zakupów i generowanie zysku.

E-mail marketing, zalety

Poza wspomnianą powyżej możliwością personalizacji przekazu informacji kierowanych do obecnego lub potencjalnego klienta, ta forma komunikacji cechuje się niskim kosztami, szybkością wymiany danych oraz możliwością oceny jej skuteczności. W łatwy bowiem sposób można porównać liczbę wysłanych oraz przeczytanych wiadomości.

E-mail marketing, zastosowanie

E-mail marketing znajduje zastosowanie w celach promocyjnych poprzez wysyłanie oferty opisującej dany produkt, informacyjnych w formie biuletynu lub newslettera oraz w postaci ankiet umożliwiających zebranie informacji zwrotnych od klienta na temat danego produktu lub oczekiwań i preferencji. Warunkiem powodzenia tego typu akcji marketingowych jest wyrażenie zgody na ich otrzymywanie przez klienta.

E-mail marketing, baza danych

Popularną formą budowania bazy danych jest oferowanie przez dany podmiot możliwości zapisania się klienta do newslettera. Taka informacja powinna znaleźć się na stronie internetowej i być dobrze wyeksponowana. Zazwyczaj tego typu zgody powiązane są z możliwością otrzymania przez klienta jednorazowego rabatu na zakup oferowanych produktów. Innym rozwiązaniem mającym na celu pozyskanie bazy danych klientów jest jej zakup od firmy zewnętrznej. Wiąże się to jednak z koniecznością poniesienia wysokiego kosztu.

Fototapety

Redakcja jobot24.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach zawodowych i z zakresu prowadzenia biznesu. Publikujemy artykuły związane z biznesem, finansami, firmą, marketingiem, pracą i zakupami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

kurs farmaceutyczny
facebook
co to newsletter

Jesteś zainteresowany reklamą?