Stopa bezrobocia w stolicy województwa lubuskiego wynosi jedynie 3,2%. To całkiem dobry wynik. Sytuacja na rynku pracy od kilku lat sukcesywnie się poprawia. We wszystkich województwach Polski notuje się spadającą stopę bezrobocia.

Bliskie sąsiedztwo z Niemcami ma wpływ na rozwój gospodarki. Województwo lubuskie jest uznawane za średnio uprzemysłowione, jednakże znajdują się w nim liczne małe i średnie przedsiębiorstwa. Podstawą zielonogórskiej gospodarki jest przemysł informatyczny, a także drzewny. Zielona Góra słynie również z produkcji alkoholi – wina oraz wódki.

Obecny rynek pracy określa się rynkiem pracownika – obserwuje się więcej ogłoszeń pracy niż zainteresowanych pracowników. W pewnych sektorach szczególnie łatwo jest znaleźć zatrudnienie, ponieważ, brakuje wykwalifikowanych kandydatów, spełniających wymagania pracodawcy. Uważna obserwacja sytuacji na rynku pracy i regularne przeglądanie ofert pracy pozwoli na znalezienie idealnego zatrudnienia.

Praca w Zielonej Górze

W jakich zawodach jest więc na ten moment najłatwiej znaleźć pracę w Zielonej Górze? Barometr zawodów w sekcji „duży deficyt” wyróżnia jedną grupę, a mianowicie kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych. Współpraca z Niemcami wymaga dużej liczby dostawców. Wielu wykwalifikowanych kierowców pracuje za granicą. Pozostali nie mają pożądanych kwalifikacji, np. nie znają żadnego języka obcego. Wśród zawodów deficytowych wymienieni są także dostawczy i zaopatrzeniowcy.

Rozwinięta gałąź przemysłu informatycznego generuje zapotrzebowanie na spore ilości odpowiednio wyspecjalizowanych pracowników. Wiele ofert pracy dotyczy więc: specjalistów elektroniki, automatyki i robotyki, projektantów i administratorów baz danych, a także programistów.

Drugi rozwinięty sektor, czyli przetwórstwo drewna również wymaga zatrudnienia dużej liczby pracowników. Barometr Zawodów wymienia wśród nich cieśli i stolarzy budowlanych, operatorów obrabiarek skrawających, robotników obróbki drewna i stolarzy.

Oferty pracy Zielona Góra

Liczne przedsiębiorstwa w Zielonej Górze generują miejsca pracy dla wielu specjalności. Poszukiwani są więc m.in. samodzielni księgowi, graficy komputerowi, specjaliści ds. PR, reklamy, marketingu i sprzedaży itp. Pracodawcy zachęcają przyszłych pracowników licznymi świadczeniami, dobrym wynagrodzeniem i przyjaznymi warunkami zatrudnienia.

Jak w całej Polsce, odnotowuje się wyjątkowe zapotrzebowanie na robotników i inżynierów budowlanych. Większość osób z odpowiednimi kwalifikacjami i doświadczeniem zdecydowała się wyjechać do pracy za granicę. Bliskie sąsiedztwo Zielonej Góry z Niemcami sprawia, że pracownicy fizyczni wolą wykonywać tę samą pracę za o wiele wyższe stawki.

Wszystkie osoby zmęczone wyjazdami lub tęskniące za domem powinny teraz poważnie rozważyć zatrudnienie w swojej ojczyźnie – warunki zatrudnienia znacznie się poprawiają. Pracodawcy są skłonni iść na wiele kompromisów, byleby zachęcić pracowników do podjęcia pracy.

Oferty pracy Zielona Góra

Wśród ofert pracy w Zielonej Górze można znaleźć także wiele innych, różnych zawodów. Barometr Zawodów wskazuje np. na dentystów i pracowników ds. techniki dentystycznej. Co ciekawe, Barometr wymienia także bibliotekoznawców, bibliotekarzy i specjalistów informacji naukowej. Taka prognoza jest prawdopodobnie związana z niskim zainteresowaniem studiami tego rodzaju.

Zawodami deficytowymi są także pielęgniarki i położne oraz osoby zajmujące się opieką osób starszych i niepełnosprawnych. Takie zajęcia wymagają szczególnych predyspozycji. Są bardzo trudnymi i wymagającymi zawodami. Ponownie powraca problem wyższych płac, zachęcających do wyjazdu za granicę.

Regularne przeglądanie ofert pracy w Zielonej Górze pozwala na zorientowanie się w wymaganiach pracodawców i realnym, bieżącym zapotrzebowaniu na rynku pracy. Nawet już wstępna ocena pozwoli na wysnucie odpowiednich wniosków i dostosowanie się do sytuacji.

Podniesienie kwalifikacji lub zmiana zajęcia może umożliwić współcześnie znalezienie bardzo korzystnej pracy. Rynek sprzyja teraz pracownikom, dlatego warto próbować swoich sił. Warto zapoznać się z ofertami pracy i dostosować do panujących warunków.