Praca Szczecin

Sytuacja na polskim rynku pracy znacznie się poprawia. Stopa bezrobocia sukcesywnie spada, bowiem stale pojawiają się nowe miejsca pracy. Obecnie mówi się, że na rynku panują idealne warunki do znalezienia zatrudnienia. Szczególnie dobra sytuacja panuje w Szczecinie, w którym stopa bezrobocia wynosi jedynie 2,6%. Dla porównania, w zeszłym roku wynosiła ona w tym czasie 3,8%, a w 2016 roku – 5,4%.

Szczecin ma świetne położenie geograficzne dla rozwoju rynku pracy – sąsiedztwo Niemiec i krajów skandynawskich sprawia, że zagraniczne przedsiębiorstwa chętnie otwierają swoje oddziały właśnie tutaj. Najprężniej jak zawsze rozwija się przemysł stoczniowy, gospodarka morska, a także sektor IT. Pracownicy są jednak potrzebni nie tylko w tych specjalizacjach.

Praca Szczecin

Jeszcze w zeszłym roku pracownicy skarżyli się nie na brak miejsc pracy, ale na niskie płace. Z tych względów wiele osób poszukujących zatrudnienia zdecydowało się wyjechać w celach zarobkowych do innych województw lub za granicę. Na ten moment sytuacja się poprawia – pracodawcy, by zachęcić pracowników, są skłonni do negocjowania warunków zatrudnienia.

Jako pracownik warto trzymać rękę na pulsie i regularnie przeglądać oferty pracy, a także zaglądać na takie portale jak Barometr Zawodów. Jeśli nie jest się wykształconym w zawodzie, których reprezentanci są teraz intensywnie poszukiwani, warto pomyśleć o przekwalifikowaniu. Dla przykładu, zdobycie uprawnień instruktora prawa jazdy nie jest zbyt skomplikowanym czy wymagającym procesem, a osoby zajmujące się tym właśnie zajęciem są teraz jednym z najbardziej deficytowych zwodów w Szczecinie.

Oferty pracy w Szczecinie

Regularne przeglądanie ofert pracy w Szczecinie pozwala zauważyć pewne tendencje. Już po pobieżnej analizie można wyróżnić kilka sektorów i zawodów, których reprezentanci są najpilniej potrzebni. Zdecydowanie dominują ogłoszenia dotyczące prac fizycznych – na budowie, w produkcji, ochronie itp. Ogromne zapotrzebowanie jest także na kierowców autobusów, samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych.

Szczecin jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijającym się miastem Polski. Nie powinno więc dziwić, że wg. Barometru Zawodów w Szczecinie takie zawody jak inżynierowie budownictwa czy kierownicy budowy opisane są jako bardzo deficytowe. Nowe inwestycje, placówki handlowe i biznesowe, a także nowe osiedla powstają tylko dzięki pracy odpowiednio wykształconych i przystosowanych osób. Współcześnie dużą wagę przykłada się nie tylko do jakości, ale także szybkości realizacji takich przedsięwzięć, dlatego w tym sektorze pracę można dostać w zasadzie z dnia na dzień.

Ogłoszenia praca Szczecin

Trudności ze znalezieniem zajęcia nie powinny mieć wszystkie osoby zajmujące się obsługą maszyn. Barometr zawodów podaje wśród zawodów deficytowych: operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, maszyn do produkcji wyrobów cementowych i kamiennych, maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, maszyn rolniczych i ogrodniczych, obrabiarek skrawających, urządzeń dźwigowo-transportowych itp.

Pracownicy poszukiwani są także do takich usługowych zawodów specjalistycznych jak fryzjer, kosmetyczka, sprzedawca, recepcjonista itp. Sektor gastronomiczny także wykazuje duże zapotrzebowanie na kucharzy, kelnerów, barmanów, pomoc kuchenną, cukierników, piekarzy. Brakuje osób z odpowiednim przeszkoleniem i kwalifikacjami. Te jednak również można dość szybko zdobyć na specjalnych kursach. Niektórzy pracodawcy mogą także zaproponować „przyuczenie” do zawodu i wsparcie w zdobywaniu lepszych kwalifikacji.

Szczegółowe wypisanie wszystkich zawodów deficytowych widniejących na portalu Barometr Zawodów byłoby trudne, ponieważ jest ich naprawdę dużo. Jest to dobra wiadomość, znaczy to, że oferty pracy w Szczecinie są liczne i zróżnicowane. Kluczem do znalezienia zatrudnienia jest więc rozpoczęcie poszukiwań i dostosowanie się do panujących tendencji. Nawet jeśli nie ma się stricte wymaganych umiejętności, warto skontaktować się z pracodawcą w sprawie dokształcenia. Jeśli zaś reprezentuje się jeden z wybranych zawodów, warto krytycznie podchodzić do wszystkich znalezionych ofert i wybrać tę najkorzystniejszą.