Praca Pomorskie

Sytuacja na polskim rynku pracy diametralnie się zmienia. W ostatnich latach można było zaobserwować przejście z sytuacji braku ofert pracy i ogromnego bezrobocia, do sytuacji gdzie obserwuje się niedobory w kadrach, a pracodawcy rywalizują o pracowników. W województwie pomorskim na koniec lipca 2018 r. odnotowano bezrobocie w wysokości 4,8%, jest więc ono niższe niż bezrobocie w skali kraju – 5,9%. Znalazło się na trzecim miejscu, wśród najlepiej prosperujących województw, zaraz po Wielkopolsce (3,3%) i Śląsku (4,5%).

Pomorze jest jednym z polskich regionów bardzo atrakcyjnych inwestycyjnie. Na dobrą, stabilną pozycję niebagatelny wpływ mają inwestorzy ze świetnie prosperujących pobliskich krajów, tj. Norwegii, Szwecji, Finlandii i Danii. Zakładają na Pomorzu liczne oddziały swoich przedsiębiorstw, tworząc atrakcyjne miejsca pracy.

Praca na Pomorzu

Gdzie więc można najłatwiej znaleźć pracę na Pomorzu? Potencjał ekonomiczny regionu głównie opiera się na tradycyjnych gałęziach przemysłu takich jak: morski, rafineryjny, spożywczy, maszynowy, meblowy oraz turystyczny. Część z tych działów utrzymuje się na stabilnym poziomie, inne – dynamicznie się rozrastają.

Współcześnie prężnie rozwijają się także branże elektroniczne, logistyczne, energetyczne, motoryzacyjne oraz IT i ICT. To właśnie w tych sektorach notuje się największe zapotrzebowanie na pracowników. Rozwój skutkuje powstawaniem kolejnych placówek, oddziałów i filii przedsiębiorstw, w których muszą być zatrudnieni odpowiednio wykwalifikowani  ludzie. Duże, zagraniczne firmy poszukują wielu pracowników biurowych.

Warto na bieżąco śledzić ogłoszenia o pracę i pojawiające się oferty. Pracodawcy rywalizują ze sobą o pracowników, dlatego najrozsądniej będzie poczekać na najlepszą ofertę lub śmiało przedstawić przyszłemu pracodawcy swoje oczekiwania.

Oferty pracy pomorskie

Intensywnie poszukiwani są także pracownicy fizyczni i sektora usługowego. Wśród ofert pracy dla województwa pomorskiego dominują ogłoszenia dotyczące osób z sektora budowlanego. Barometr Zawodów wyróżnia jako deficytowe takie zawody jak: betoniarze i zbrojarze, dekarze i blacharze budowlani, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze itp. Potrzebni są także wykwalifikowani inżynierowie budownictwa oraz zwyczajni pracownicy budowlani.

W sektorze gastronomicznym również odnotowuje się duże zapotrzebowanie na pracowników, takich jak kucharze, szefowie kuchni, kelnerzy, barmani, cukiernicy, piekarze, masarze i przetwórcy ryb itp. Jest to związane z faktem, że województwo pomorskie jest regionem turystycznym, dlatego cały ten sektor dynamicznie działa i się rozwija.

Duże znaczenie biznesu turystycznego sprawia także, że do pracy poszukiwane są też pokojówki, fizjoterapeuci i masażyści, kosmetyczki, fryzjerzy itp. Nadmorskie kurorty często wyposażone są w salony SPA, do których turyści często i chętnie się udają podczas wypoczynku.

Ogłoszenia pracy pomorskie

Dobre funkcjonowanie sektora logistyki również skutkuje rosnącą liczbą miejsc pracy. Codziennie pojawiają się nowe ogłoszenia pracy na Pomorzu. Poszukiwani są kierowcy autobusów, a także samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych. Wiele ogłoszeń dotyczy także zaopatrzeniowców i dostawców. W związku z rozwojem tego sektora rośnie zapotrzebowanie również na mechaników pojazdów samochodowych.

Do pracy w biurach wśród zawodów deficytowych wymienieni zostali m.in.: specjaliści ds. PR, reklamy, marketingu i sprzedaży, samodzielni księgowi, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości czy pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych.

Nawet jeśli nie ma się wszystkich wymaganych kwalifikacji, warto próbować swoich sił i wysyłać swoje dokumenty. Niektórzy pracodawcy mogą zaproponować szkolenia rozszerzające i podnoszące kwalifikacje. Jeśli zaś jest się odpowiednio wykształconym i doświadczonym by wykonywać pracę na danym stanowisku, bezwzględnie warto wynegocjować lepsze warunki zatrudnienia i wyższą płacę – oczywiście na odpowiednim etapie rekrutacji.