Województwo lubuskie zdecydowanie nie jest najlepiej rozwiniętym województwem w Polsce pod względem gospodarki. Jednakże, w jednym z jego głównych miast, Gorzowie Wielkopolskim, stopa bezrobocia wynosi jedynie 2,5%. Jest to najlepszy wynik dla tego miasta od dwudziestu lat! Sprzyja temu dobra sytuacja na rynku pracy.

Gorzów Wielkopolski otrzymał w 2009 roku nagrodę jako Gmina Fair Play, tj. został uznany za Certyfikowaną Lokalizację Inwestycji w kategorii dużych miast w Polsce. Jest bowiem ośrodkiem przemysłowym wielu różnych sektorów, m.in.: elektronicznego, energetycznego, maszynowego, metalowego, motoryzacyjnego, spożywczego i włókienniczego.

Bliskie sąsiedztwo tak wysoko rozwiniętego gospodarczo państwa jak Niemcy, spowodowało dobre stosunki handlowe i inwestycyjne, które mają niebagatelny wpływ na rozwój miasta. Wielkie niemieckie przedsiębiorstwa zdecydowały się założyć oddziały swoich firm właśnie w Gorzowie.

Sytuacja na rynku pracy znacznie poprawiła się w całym kraju. Jest szczególnie korzystna dla osób poszukujących pracy. Na przedstawicieli jakich zawodów jest obecnie największe zapotrzebowanie w Gorzowie Wielkopolskim?

Praca w Gorzowie Wielkopolskim

Zupełnie naturalnym jest, że najwięcej pracowników poszukiwanych jest w zawodach wykonujących zajęcia związane z najbardziej rozwiniętymi gałęziami przemysłu w Gorzowie. Czasem dochodzi do sytuacji, że dany zawód staje się deficytowy – jest więcej ofert pracy niż kandydatów na dane stanowiska.

Barometr zawodów wymienia w branży elektronicznej jako deficytowe takie zawody jak: elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, inżynierowie elektrycy i energetycy, technicy informatycy, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki oraz wiele pokrewnych. Brakuje osób z odpowiednimi uprawnieniami.

W prężnie rozwijającym się przemyśle motoryzacyjnym również potrzebni są pracownicy rożnych specjalności, m.in.: blacharze i lakiernicy samochodowi, spawacze, diagności samochodowi, lakiernicy, mechanicy pojazdów samochodowych, a także: spedytorzy i logistycy, zaopatrzeniowcy i dostawcy, kierowcy itp.

Do pracy w branży włókienniczej intensywnie poszukiwani są krawcy i pracownicy produkcji odzieży. Dla przedstawicieli tych zawodów, z pewności znajdzie się praca w Gorzowie Wielkopolskim.

Oferty pracy w Gorzowie Wielkopolskim

Barometr Zawodów wymienia wśród zawodów bardzo deficytowych m.in.: specjalistów ds. zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji. Rozwijający się rynek sprawia, że coraz więcej osób jest zatrudnianych, przez co potrzebne są także odpowiednio wykwalifikowane osoby zajmujące się procesami rekrutacji.

Wiele ofert pracy w Gorzowie Wielkopolskim sugeruje, że potrzebni są także pracownicy telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, ankieterzy i teleankieterzy. Brakuje kandydatów z odpowiednimi predyspozycjami. Wielu nie pasują umowy zlecenia i wynagrodzenie prowizyjne. Pracodawcy w obliczu dużego zapotrzebowania na pracowników są jednak gotowi pójść na pewne ustępstwa i kompromisy.

Do pracy w większych przedsiębiorstwach bardzo poszukiwani są m.in. samodzielni księgowi. Praca na takim stanowisku wymaga doświadczenia i znajomości obsługi specjalnych programów do księgowania. Młodsze osoby nie są zainteresowane taką pracą lub są zatrudnione gdzie indziej, przedstawiciele starszych pokoleń natomiast nie zawsze nadążyli komputeryzacją i digitalizacją ich zawodu.

Ogłoszenia o pracę w Gorzowie Wielkopolskim

Liczne ogłoszenia o pracę w Gorzowie Wielkopolskim dotyczą monterów rożnych rodzajów, m.in.: monterów instalacji budowlanych, konstrukcji metalowych, a także maszyn i urządzeń. Brakuje odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, posiadających doświadczenie i wymagane umiejętności.

W każdym dynamicznie rozwijającym się mieście, stale potrzebni są także pracownicy związani z sektorem budowlanym. Barometr Zawodów wymienia takie stanowiska jak: cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, inżynierowie budownictwa, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, technicy budownictwa itp.

Trudno wymienić i omówić wszystkie deficytowe zawody, ponieważ w Gorzowie Wielkopolskim, ponieważ jest ich naprawdę sporo. Regularne i uważne obserwowanie Barometru Zawodów i ofert pracy pozwoli na dokładną analizę obecnej sytuacji na rynku. Dzięki temu każda osoba, która poszukuje teraz zatrudnienia lub rozważa zmianę miejsca pracy w Gorzowie Wielkopolskim, ma ku temu dobrą okazję. Rynek sprzyja pracownikom, dlatego warto zawalczyć o godne zatrudnienie.