Praca Gdańsk

Polski rynek pracy obecnie jest niezwykle przyjazny pracownikom. Na ten moment stosunkowo łatwo znaleźć pracę, szczególnie w dużych miastach łatwo. Tak jest też i w Gdańsku, w którym stopa bezrobocia wynosi jedynie 2,7%. Nie powinno to dziwić, ponieważ jest stolicą Pomorza, które jest na trzecim miejscu w kraju pod względem ilości osób zatrudnionych.

Gdańsk jest prawdziwym centrum koncentracji gospodarczej Pomorza. Najbardziej rozwinięte są w nim tradycyjne dla tego regionu gałęzie przemysłu, takie jak: morski, maszynowy, turystyczny. Prężnie rozwijają się także branże elektroniczne, logistyczne, energetyczne oraz ICT (Information and Communication Technologies).

Praca Gdańsk

Gdańsk jest miastem, którego położenie jest bardzo atrakcyjne inwestycyjnie. Zawdzięcza to sąsiedztwu wysoko rozwiniętych krajów nordyckich – Danii, Szwecji, Norwegii i Finlandii. Wiele zagranicznych firm z różnych sektorów utworzyło w Gdańsku swoje oddziały, regularnie tworząc etaty dla zarówno dla pracowników fizycznych, jak i umysłowych.

Korzystna sytuacja na rynku pracy sprawia, że pracodawcy wręcz rywalizują o jak najlepszych pracowników. Poszukując zatrudnienia warto mieć to na względzie i zwracać uwagę na najkorzystniejsze oferty. Potencjalni pracownicy są bowiem często zachęcani dodatkowymi świadczeniami, korzystnymi warunkami zatrudnienia czy wysokim wynagrodzeniem.

Najwięcej wynegocjować mogą osoby, które reprezentują zawody określone przez Barometr Zawodów jako te, na który jest duży deficyt. Są to takie zawody w których w najbliższym roku nie powinno być większych trudności ze znalezieniem pracy. Zapotrzebowanie pracodawców jest bowiem większe niż liczba pracowników chętnych i odpowiednio wykwalifikowanych do podjęcia zatrudnienia.

Oferty pracy Gdańsk

W Gdańsku da się wyróżnić kilka grup zawodowych, które są obecnie deficytowe. Szczególnie poszukiwani są pracownicy wykwalifikowani w branży ICT. Barometr Zwodów wymienia wśród nich m.in: analityków, testerów i operatorów systemów teleinformatycznych, pracowników telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta i teleankieterów. Powodami, dla których brakuje takich pracowników, jest brak odpowiedniego kształcenia w szkołach i niewystarczająca ilość szkoleń. Osoby poszukujące pracy w tej branży powinny więc zadbać o podwyższenie swoich kwalifikacji – to znacznie zwiększy szansę na zdobycie pracy i będzie dobrą podstawą do negocjowania wyższej płacy.

Ponieważ Gdańsk jest także miastem atrakcyjnym pod względem turystycznym, również ta branża nieustannie rozwija się i ewoluuje. By było to możliwe, potrzebni są pracownicy. Szczególnie w sektorze usług, w którym rotacja pracowników jest częstym zjawiskiem, a oferty pracy nieustannie się pojawiają. Według Barometru Zawodów, duży deficyt dotyczy także takich zawodów jak: kucharze, szefowie kuchni, sprzątaczki i pokojówki oraz sprzedawcy i kasjerzy.

Pracodawcy zgłaszają bardzo duże zapotrzebowanie także na pracowników fizycznych, związanych z budownictwem, tj.: betoniarzy i zbrojarzy, murarzy i tynkarzy, spawaczy, robotników obróbki drewna i stolarzy oraz robotników budowlanych. Deficyt pracowników wynika z faktu, że w kraju jest mało osób chętnych do wykonywania takich prac – większość wyjechała w tym celu za granicę, gdzie uzyskuje większe wynagrodzenie. Obecny moment jest więc dobry na powrót do kraju – pracodawcy chętniej zgodzą na się podwyżki i lepsze warunki zatrudnienia.

Ogłoszenia o pracę w Gdańsku

Pomorze jest dobrym miejscem do szukania pracy. Ogłoszenia o pracę w Gdańsku są liczne i zróżnicowane. Zatrudnienie powinny znaleźć zarówno osoby wykonujące zawody związane z pracą fizyczną, jak i umysłową.

Co ciekawe, jest duże zapotrzebowanie na nauczycieli różnego rodzaju: języków obcych, nauczania początkowego, praktycznej nauki zawodu, przedmiotów zawodowych oraz szkół specjalnych. Wiele placówek oświaty w Gdańsku boryka się z brakami kadrowymi.

Duże korporacje – polskie i zagraniczne – również intensywnie rekrutują pracowników na różne stanowiska, m.in.: sekretarek i asystentów, specjalistów administracji publicznej, specjalistów ds. finansowych, specjalistów ds. PR, reklamy, marketingu i sprzedaży, specjalistów ds. zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji czy pracowników ds. rachunkowości i księgowości.

W Gdańsku niemalże każdy ma teraz dobrą okazję do znalezienia zatrudnienia. Warto więc uważnie przeglądać ogłoszenia o pracę i wybrać te, proponujące najlepsze warunki. Pracodawcy bardzo potrzebują rąk do pracy, dlatego wynegocjowanie lepszej umowy powinno być jak najbardziej możliwe.